Lornetka PENTAX PAPILIO II 6.5x21

 

Lornetka PENTAX PAPILIO II 6.5x21 - test

            Na początku 2023 roku, trafiła do mnie – do testów, kompaktowa lornetka Pentax Papilio II. Jako, że jestem fotografem i głównie fotografuję w górach a co za tym idzie – sprzęt fotograficzny zajmuje mi znaczącą większość pojemności plecaka, zależało mi na lornetce komapktowych rozmiarów. I tutaj Papilio II jest naprawdę wyśmienitym wyborem! Wymiary 11,4x11x5,5 cm oraz waga 290 g sprawiają, że mieści się nawet w kieszeni. Oczywiście posiada też bardzo ładny pasek na którym możemy ją powiesić na szyi oraz dość twarde, bezpieczne etui.

Lornetka posiada funkcję… makro i możemy obserwować świat z odległości 50 cm! Jest bardzo dopracowna optycznie gdyż posiada soczewki asferyczne (zapewniają one wyjątkową ostrość od krawędzi do krawędzi, dzięki czemu zarówno obiekty znajdujące się na skraju obrazu, są tak samo ostre jak te w jego centralnym punkcie) oraz wielowarstwowe powłoki zwiększające jasność i kontrast. Obraz jest 6-stopniowy. Lornetka jest wodoodporna i dodatkowo korpus wypełniony jest azotem który gwarantuje odporność na zamoczenie. Posiada system wewnętrznego ogniskowania który chroni przezd wnikaniem kurzu, wilgoci i innych zanieczyszczeń. Lornetka ma także wbudowany gwint statywowy oraz system wielowarstwowego powlekania. Co to oznacza? System ten zapewnia maksymalną przepuszczalność światła przez lornetkę, dzięki czemu mamy jasny, wyraźny, realistyczny obraz. Występuje tutaj także opracowany przez Pentax mechanizm korekty zbieżności systemu optycznego (Optical System Engineering Convergent Lens) podczas obserwacji z bliska automatycznie przesuwa soczewki w kierunku środka, zapewniając prawidłowe wyrównanie lewego i prawego obszaru obrazu. 

Pokrętła ostrości, jak i regulacja „rozstawu” oczu, działają bardzo płynnie. Przez ponad miesiąc używania lornetki zarówno w łatwym terenie przy bezchmurnej pogodzie, jak i w trudnych warunkach pogodowych (śnieg, wiatr…), nie zauważyłem by miała jakiekolwiek problemy z ostrzeniem czy ogólnym działaniem.  Jeśli ktoś szuka lornetki wygodnej, poręcznej, kompaktowych rozmiarów i z bardzo dobrą jakością obrazu – gorąco polecam Pentax Papilio II!

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

- wysokiej jakości wielowarstwowe powłoki

- funkcja makro – możliwość ostrzenia już od 50 cm!

- odwrócona konstrukcja porro

- wysokiej jakości pryzmat

- asferyczne elementy optyczne

- dwuosiowa konstrukcja z regulowanym rozstawem źrenic

- gumowa konstrukcja która zapewnia pewny chwyt

- wysuwane muszle oczne oraz duże odsunięcie źrenicy wyjściowej

- centralnie umiejscowione pokrętło regulacji ostrości (dioptrii)

DANE TECHNICZNE:

Typ pryzmatu: Porro

Powiększenie: 6.5x

Średnica obiektywu: 21 mm

Rzeczywiste pole widzenia: 7.5 stopnia

Liniowe pole widzenia w odległości 1 km: 131 m

Średnica źrenicy wyjściowej: 3.2 mm

Odsunięcie źrenicy wyjściowej: 15 mm

Jasność względna: 10.2

Minimalna odległość ogniskowania: 50 cm

Wymiary: 114x110x55 mm

Waga: 290 g


  Tekst: Michał Sośnicki

Zdjęcia: Katarzyna Walczak

Komentarze

Popularne posty