20 lipca 2011

Magurska Przełęcz - Magurskie sedlo na Słowacji

09.07.2011 Miałem być tam o wschodzie słońca ale... wyłączyłem budzik:( i dotarłem tam dopiero ok 8 rano... Chmur było coraz więcej i tylko przez kilka sekund pięknie było widać Tatry ale wtedy jeszcze... byłem z samochodzie.

Przełęcz Magurska ( słow. Magurské sedlo ) – położona na wysokości 949 m n.p.m. przełęcz w grani głównej Magury Spiskiej. Znajduje się pomiędzy szczytem Spádik ( 1083 m ) a Jaworem ( 942 m ). Przez Przełęcz Magurską poprowadzono drogę z Białej Spiskiej do Spiskiej Starej Wsi. Rejon przełęczy jest odkryty, dzięki czemu rozciągają się stąd dość szerokie widoki. Na przełęczy znajduje się niewielki parking, wiata i ławki dla turystów. Często zatrzymują się tutaj kierowcy samochodów. Obok szosy i parkingu łemkowski krzyż.
Przełęcz Magurska dzieli długi grzbiet Magury Spiskiej ( ponad 30 km ) na dwie części: część zachodnią, przez Słowaków nazywaną Repiskiem tak jak jej najwyższy szczyt ( Rzepisko 1259 m ) i część wschodnią, przez Słowaków nazywaną Veterný vrch – tak jak najwyższy szczyt ( Wietrzny Wierch 1111 m ).

Nad Pieninami...

Nad Pieninami... Z prawej Trzy Korony.

Nad Pieninami...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz