15 listopada 2011

Przysłop nad Obidzą


Przysłop – przełęcz (832 m n.p.m.), polana i przysiółek położone w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego.. Znajdują się w jego głównym grzbiecie, pomiędzy szczytami Dzwonkówka oraz Kuba. Południowymi stokami pod przełęczą spływa Sopotnicki Potok, ze stoków północnych wypływa Obidzki Potok. Na przełęczy znajduje się dość spora polana będąca doskonałym punktem widokowym.
Na polanie tuż pod przełęczą oraz na grzbiecie odchodzącym z przełęczy na zachód, znajduje się kilka gospodarstw. Dawniej należały one do miejscowości Obidza, obecnie do Szczawnicy. W latach 1876-1879 przez Przysłop wędrowali furkami kuracjusze ze Starego Sącza, do którego istniała już linia kolejowa, nie było jej natomiast jeszcze do Nowego Targu.

3 komentarze:

 1. ładne zdjęcia. Podobają mi się zwłaszcza zdjęcia tego samotnego drzewa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne krajobrazy, szkoda że mi tak daleko do gór, tym bardziej chętnie zasubstrybuję żeby popatrzeć co czas jakiś. No i czemu nie widziałem tych fot na forum pentax.org.pl?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma ich na forum pentax.org.pl gdyż od jakiegoś czasu nie wystawiam swoich fotografii na żadne fora... "Wyleczyłem się" z tego:)

  OdpowiedzUsuń